Wschód Niepodległej

Lublin - Wschód Niepodległej
    Projekt sfinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

Generacja: niepodległa

Projekt dofinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

450-lecie unii lubelskiej

Polskie Malarstwo Historyczne i Batalistyczne

wystawa stała na Zamku Lubelskim

Polskie Malarstwo Historyczne i Batalistyczne

Jest to niewielka wystawa niespełna 30 obrazów wybranych pod kątem tematycznym i prezentowanych według chronologii wydarzeń. Pośród tych wydarzeń najważniejsze to: obrona Częstochowy (1655 r.),  odsiecz wiedeńska (1683 r.), bitwa pod Raszynem (1809 r.), odwrót armii napoleońskiej spod Moskwy (1812 r.), bitwa pod Stoczkiem (1831 r.), sceny z wojny polsko-bolszewickiej (1919-21).  Obok  obrazów bitew prezentowane są portrety wodzów, m. in.: króla Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki, księcia Józefa Poniatowskiego, gen. Henryka Dąbrowskiego. Wartość artystyczna płócien ma tu znaczenie drugorzędne, dlatego obrazy cenionych malarzy, takich jak Jan Krzysztof Damel, Józef Polkowski, Wojciech Kossak sąsiadują z pracami mało znanych autorów i anonimowymi kopiami. Wystawę otwiera portret króla Stefana Batorego  (kopia XIX-wieczna wg oryginału M.Kobera)  a zamyka konny wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa Kazimierza Merkiewicza.

Barbara Czajkowska

Polskie Malarstwo Historyczne i BatalistycznePolskie Malarstwo Historyczne i Batalistyczne