wysoki kontrast A A A
 • Mysłowski

  Mysłowski

  Tadeusz Mysłowski. Studio / Pracownia

  Zamek Lubelski, maj - październik 2018

 • Trumienny

  Trumienny

  Pokaz pracy Piotra Korola

  Zamek Lubelski, wrzesień - październik 2018

 • 600

  600

  600 lat fresków

  Kaplicy Trójcy Świętej

 • Wschód Niepodległej

  Wschód Niepodległej

  Lublin - Wschód Niepodległej
  Projekt sfinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

 • Generacja: niepodległa

  Generacja: niepodległa

  Generacja: niepodległa

  Projekt dofinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

ERRATICUS. Bogdan Markowski RZEŹBA GRANIT

Wersja do druku Poleć znajomemu

BOGDAN MARKOWSKI urodził się w Lublinie w 1945 roku, ma w swoim dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych, kilkadziesiąt wystaw zbiorowych, udział w plenerach  w tym tak ważnych jak w Hajnówce, Wdzydzach Kiszewskich, Orońsku a także w Inami Mahi (Japonia).

BOGDAN MARKOWSKI urodził się w Lublinie w 1945 roku. W latach 1965-1970 studiował na Wydziale Rzeźby  w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych  ( obecnie ASP) w Gdańsku pod okiem Stanisława Horno-Popławskiego, Adama Smolany i Franciszka Duszeńki .Artysta ma w swoim dorobku kilkanaście wystaw indywidualnych, kilkadziesiąt wystaw zbiorowych, udział w plenerach  w tym tak ważnych jak w Hajnówce, Wdzydzach Kiszewskich, Orońsku a także w Inami Mahi (Japonia).
Obok rzeźby kameralnej , plenerowej ma na swoim koncie realizacje monumentalne, między innymi pomnik ku czci leśników poległych podczas II-ej wojny światowej w Zwierzyńcu i kamiennego Pegaza w Zamościu.
W bieżącym roku, Bogdan Markowski obchodzi jubileusz  40-lecia pracy twórczej. Z tej okazji, Muzeum Lubelskie w Lublinie  na dziedzińcu zamkowym prezentuje wybrane z okazałego dorobku twórcy prace.
Artysta rzeźbi  w kamieniu, drewnie lub odlewa w brązie. Na wystawie ERRATICUS eksponujemy 40 rzeźb wykutych w granicie.


 
„Głazy narzutowe i w ogóle kamień mają swój ciężar i statykę. Markowski się nie wtrąca i nie zmienia tego stanu rzeczy. Często podkreśla te zalety, tkwiące w materiale./.../ Preferuje granit, sądzę, że chyba najlepiej odpowiada jego temperamentowi twórczemu.”
(prof. A. Pastwa)
 
„Tym co dominuje w rzeźbach Bogdana Markowskiego obok oczywistej fascynacji artysty rodzajem materiału, jego strukturą i kolorystyką, jest wyczuwalny w każdej z nich monumentalizm.”
                            (prof. L. Lameński)
 
 
„Nie chodzi tu o epatowanie widza zaskakującymi czy karkołomnymi wręcz usiłowaniami przełamania materialności kamienia we wszystkich jej znaczeniach. W rzeźbach Markowskiego odczuwalny jest szacunek dla tego tworzywa, zgoła pokora, z jaką traktuje jego naturalne walory.”
                            (dr W.Odorowski)