ML 2014 - Baner zamek 2

Muzeum rejestrowane
    w Państwowym Rejestrze Muzeów

• Wystawa czasowa

Papierowa finezja, czyli o wycinance lubelskiej

Osobliwości

Wystawa czasowa

OSOBLIWOŚCI ludowego instrumentarium muzycznego

Swiadectwa Wielkiej Wojny

Wystawa czasowa

Świadectwa Wielkiej Wojny

Lubelszczyzna w latach 1914-1918

zapraszamy od 26.09.2014 r.

>>>

Piękno zaklęte w drobiazgu. Elementy dekoracyjne w strojach ludowych Lubelszczyzny. 29.04-30.06.2006

Wystawa prezentuje elementy i dodatki dekoracyjne w strojach Lubelszczyzny: kobiece nakrycia głów, gorsety zdobione cekinowymi kompozycjami oraz z bogatych tkanin brokatowych i adamaszkowych, męskie pasy aksamitne i skórzane, wełniane krajki, laski z ozdobnymi rękojeściami, biżuterię, przykłady zdobienia tkanin haftem (haft tkacki zw. perebory, ścieg łańcuszkowy, ścieg krzyżykowy) oraz drukowaniem przy pomocy drewnianych klocków. Wystawę wzbogacają archiwalne fotografie z 1 poł. XX w.

Czepiec panny mlodej (1 poł. XX w.), pow. LublinUbiór odświętny odgrywał w tradycyjnej kulturze ludowej niezwykle istotną rolę. Świadczył nie tylko o sytuacji materialnej właściciela, jego stanie społecznym, ale głównie o przynależności do szerszej wspólnoty kulturowej. Nie szczędzono więc środków na jego upiększanie. Uwaga, jaką przywiązywano do stroju sprawiła, że w dziedzinie ludowej twórczości artystycznej zajmował on jedno z ważniejszych miejsc. Był dziełem plastycznym o barwnej i przestrzennej kompozycji, na które złożyła się praca ręczna samych właścicieli oraz twórczość specjalistów wiejskich i małomiasteczkowych: krawców, hafciarek, koronczarek, szewców, kożuszników.
Po uwłaszczeniu chłopów w 2 poł. XIX w. nastąpił bujny rozwój stroju ludowego, zarówno pod względem materiału, formy jak i zdobnictwa. Ogólnemu wzrostowi zamożności chłopstwa towarzyszył rozwój produkcji tkanin fabrycznych, barwników anilinowych, pasmanterii i tanich ozdób. Sprzyjało to coraz wymyślniejszemu zdobieniu stroju i próbom dostosowania się do bieżącej mody, co z kolei powodowało pogłębianie się różnic między ubiorami w poszczególnych regionach. Jedne stroje nadal pozostawały samodziałowe i w całości były wytwarzane w obrębie gospodarstwa domowego, gdy inne ulegały już znacznym przemianom – w kroju i zdobnictwie – pod silnym wpływem kultury miasta. Najczęściej jednak elementy stare i nowe mieszały się ze sobą. Samodziałowe płótno i wełniaki łączyły się z aksamitem, zdobionym fabryczną pasmanterią, cekinami, koralikami.

Pas Gorset

haft

Pas męski (XIX/XX w.), pow. Biłgoraj Gorset panny (XIX/XX w.), pow. Lublin Haft tkacki zw. perebory (XIX/XX w.), pow. Włodawa