wysoki kontrast A A A
 • nieszawa kolonia

  nieszawa kolonia

  Nieszawa Kolonia

  Monografia osady z okresu rzymskiego

 • Złotnictwo

  Złotnictwo

  Złotnictwo lubelskie

  11 marca - 7 maja 2017

 • Przeżywaj

  Przeżywaj

  Przeżywaj historię!

  Tygodnie otwarte na Zamku Lubelskim i w oddziałach Muzeum Lubelskiego

 • Mysłowski

  Mysłowski

  Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki

  18 marca - 3 maja 2017

KAPLICA TRÓJCY ŚWIĘTEJ

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wnętrze kaplicy

Kościół Trójcy Świętej nazywany Kaplicą Zamkową jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Jest to miejsce, w którym spotkała się i współistnieje kultura Wschodu i Zachodu. We wnętrzu tej gotyckiej świątyni w 1418 roku wykonano bezcenne malowidła bizantyńsko-ruskie.
 
Najwcześniejsze wzmianki o kaplicy pochodzą z 1326 r.
Gotycka kaplica powstała w drugiej połowie XIV wieku i wykazuje powiązania z warsztatami budowlanymi Kazimierza Wielkiego (1333-1370). W wieku XV, z fundacji króla Władysława Jagiełły malarze ruscy z mistrzem Andrzejem na czele pokryli wnętrze świątyni freskami w technice i stylu wschodnim. Zachowany na łuku tęczowym napis fundacyjny informuje o dacie zakończenia prac (10 sierpnia 1418 r.) i wymienia imię głównego mistrza (Andrzeja).
 
Kościół pełnił funkcję kaplicy królewskiej. W XVI w. budowla otrzymała renesansowy portal a w XVII w. szczyt fasady frontowej (w stylu renesansu lubelskiego). wnętrze kaplicyKaplica była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, m. in. Unii Lubelskiej w1569 r. W pierwszej ćwierci  XIX w. kaplica zamkowa stała się kaplicą więzienną, a bezcenne malowidła zostały zatynkowane.
 
 W 1899 odkrycia fresków dokonał malarz lubelski Józef Smoliński (odsłaniając przedstawienie fundacyjne). To wydarzenie rozpoczęło wieloletnią konserwację obiektu, która z przerwami trwała do 1997. Biorąc pod uwagę stopień trudności i skalę problemów było to znaczące osiągnięcie konserwatorskie. Znaczenie Kaplicy Trójcy Świętej doceniła w 1995 r. Komisja Europejska, przyznając środki na sfinansowanie ostatniego etapu prac w ramach programu ochrony europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Unikalna w skali europejskiej Kaplica Trójcy Świętej jest wielką atrakcją dla znawców i miłośników zabytków przeszłości zwiedzających Zamek Lubelski.

Zobacz panoramę kaplicy

laureat plebiscytu

Dodaj do Facebook