Zapraszamy do oddziału

Oddział - Muzeum Literackie w Nałeczowie
    Filia - Muzeum Bolesława Prusa

Życie i twórczość Bolesława Prusa

„Przyjeżdżam zawsze do Nałęczowa ucieszona, że odetchnę tym samym powietrzem, którym oddychał Prus, że wejdę w progi pokoików, w których mieszkał, w Warszawie zaś muszę się kontentować tablicą, głoszącą: tu stał dom, w którym mieszkał Bolesław Prus (...)

To wyznanie prof. Janiny Kulczyckiej-Saloni, wybitnego prusologa i bywalczyni uzdrowiska jest odpowiedzią, dlaczego Muzeum autora „Lalki” znajduje się właśnie w Nałęczowie.
Na stałej ekspozycji można oglądać m.in.: akt urodzenia, protokół Rady Familijnej, świadectwo maturalne, fotografie wykonane przez Prusa, nożyk z kości słoniowej do rozcinania papieru oraz XIX - wieczne zdobycze techniki: amerykańską maszynę do pisania Hammond oraz aparat fotograficzny Kodak – depozyty wypożyczone z Muzeum Techniki NOT w Warszawie. Są to modele identyczne jak te, którymi Prus posługiwał się w swojej pracy dziennikarskiej i literackiej.
W zaaranżowanym gabinecie pisarza, znajduje się replika biurka Prusa, adres gratulacyjny z okazji 25-lecia pracy literackiej Prusa, podarowany z wdzięczności za inicjatywę tworzenia Kas Rzemieślniczych. Dar, przypominający o społecznej i charytatywnej działalności Prusa m.in. w: Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności.