wysoki kontrast A A A
 • Tężnia

  Tężnia

  Tężnia

  Instalacja Roberta Kuśmirowskiego na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

 • Barbarzynskie tsunami

  Barbarzynskie tsunami

  Barbarzyńskie tsunami

  Zamek Lubelski, 24 marca - 27 maja 2018

 • Tsunami - towarzyszące

  Tsunami - towarzyszące

  Wykład prof. dr hab. Aleksandra Bursche Ulów i początki pieniądza germańskiego

  21 kwietnia 2018, godz. 14.00

 • Niepodległa

  Niepodległa

  Czas na Niepodległą. Wystawa w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

  Otwarcie wystawy: 20 kwietnia 2018, godz. 18.00

Ukraiński świat bursztynu

Wersja do druku Poleć znajomemu

Zamek Lubelski, styczeń - luty 2017

Przez ponad 40 milionów lat ziemia ukraińska troszczyła się o swój „słoneczny skarb” – bursztyn, aby jej potomkowie mogli czuć potężną energię kropel żywicy wyglądających jak zamrożone na wieczność krople słońca. Przodkowie wierzyli w jego magiczne właściwości – uznawali za źródło energii czy talizman szczęścia. Mógł być amuletem, stosowano go jako biżuterię, był też rodzajem waluty.

Według Światowej Rady Bursztynu Ukraina zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem złóż bursztynianu. Bursztyn ukraiński jest unikalny w swej różnorodności kolorów. Oprócz najbardziej popularnych na świecie, takich jak brąz, wiśniowa czerwień, czerwień czy żółć, występuje także w kolorach: żółto-zielonym, jasnożółtym i niebieskawo-zielonym, białym oraz w odmianach czerni. Ma wyjątkowo wysoką  jakość i wykazuje dużą przydatność w jubilerstwie.

Stowarzyszenie „Ukraiński Świat Bursztynu” („Ukrainian Amber World”) jako pierwsze na Ukrainie zaczęło tworzyć „Bursztynowy Szlak”(„Amber Road”), otwierając tym samym nowe perspektywy dla bursztynu na świecie. Organizacja rozpoczęła działalność w 2007 roku. W jej skład wchodzi LCC Centrum „Sunshine Craft” („Słoneczne Rzemiosło”) i TM „Ambra Simha”. Stowarzyszenie ma na celu tworzenie międzynarodowego wizerunku Ukrainy jako kraju, który zna wartość swoich naturalnych skarbów, z troską traktuje dziedzictwo i osiągnięcia poprzednich pokoleń oraz dba o rozwój duchowy przyszłych mieszkańców.

LLC Centrum „Sunshine Craft” to firma prywatna, która od 2013 roku zajmuje się komercyjnym wydobywaniem ukraińskiego bursztynu ze złóż Wołodymyrec Wschodni w obwodzie równieńskim. „Słoneczny kamień” wydobywany jest w zgodny z prawem przemysłowy sposób potwierdzony certyfikatem przez państwową służbę gemmologiczną Ukrainy. Tym samym TM „Ambra Simha” reprezentuje nową filozofię postrzegania i wykorzystania bursztynu. Współpracuje także z najlepszymi artystami i jubilerami, aby nadać bursztynowi nowy wymiar w gustownych obiektach sztuki i eleganckich wnętrzach. Łącząc tradycyjną, sprawdzoną technologię z nowoczesnymi materiałami, tworzy arcydzieła pełne światła i ciepła, które zostały dane przez słońce i zachowane przez ziemię przez miliony lat.

Na wystawie można zobaczyć obrazy, rzeźby, elementy wyposażenia wnętrz czy biżuterię, w których bursztyn komponuje się z innymi materiałami: szkłem (np. witrażowym w stylu Tiffany), kamieniami (kwarcem, cytrynem, kryształem górskim, marmurem), metalem (srebrem), ceramiką i drewnem (m.in. skamieniałym).