nieszawa kolonia

Nieszawa Kolonia

Monografia osady z okresu rzymskiego

Awangarda

Nowa forma Wielkiego Jutra

3 czerwca - 30 lipca 2017

portret miasta

Portret miasta

30 czerwca - 31 sierpnia 2017

Lato w mieście

Lato w Muzeum

czerwiec - sierpień 2017

P.Maciuk

Zabytki Lublina w fotografii Piotra Maciuka

21 lipca - 20 sierpnia 2017

Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki

Zamek Lubelski, 18 marca – 4 czerwca 2017.

Finisaż wystawy: 3 - 4 czerwca 2017.

Muzeum Lubelskie prezentuje wystawę kolekcji współczesnej grafiki i rysunku ze zbiorów pochodzącego z Lublina wybitnego artysty Tadeusza Mysłowskiego.

Jest to pierwsza w Polsce odsłona prywatnych zbiorów Kolekcjonera licząca blisko 250 prac gromadzonych przez ponad pół wieku przez artystę świadomego roli i wartości, jaką grafika odgrywa w historii sztuki. Kolekcja jest świadectwem związków Tadeusza Mysłowskiego zarówno z Nowym Jorkiem, gdzie osiadł, jak i Lublinem, do którego wciąż wraca. Wystawa jest punktem wyjścia do przybliżenia idei kolekcjonowania, relacji między Kolekcjonerem a obiektem czy przyjaźni artystycznych, które na przestrzeni lat wpłynęły na kształt zbiorów. Obok wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, takich jak m.in.: Jan Berdyszak, Henryk Berlewi, Stanisław Dróżdż, Stanisław Fijałkowski, Józef Gielniak, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Jan Pamuła, Jerzy Panek, Konrad Srzednicki, Henryk Stażewski, Mieczysław Wejman, znajdują się również prace artystów z zagranicy, którzy odegrali ważną rolę w formowaniu osobowości twórczej Kolekcjonera, m.in. Pieta Mondriana, Josepha Albersa, Jaspera Johnsa, Jeana Arpa. Kolekcję zamykają prace wybitnych klasyków XX wieku: Josepha Beuysa, Salvadora Dalego, Marcela Duchampa, Wassilego Kandinskiego, Pabla Picassa, Andy’ego Warhola.

Prezentując grafikę w szerokiej perspektywie czasowej, począwszy od najstarszych prac pochodzących z I ćwierci XX wieku aż po powstałe w ostatnich latach druki cyfrowe, zbiór przedstawia obraz sztuki graficznej uwzględniając jej dynamiczne przemiany. Szeroki wybór dzieł obecnych w zbiorach Tadeusza Mysłowskiego ujawnia różnorodność eksperymentów warsztatowych i pozwala obserwować grafikę nie tylko w kontekście transformacji samych procesów technicznych ale również postaw i tendencji stylistycznych.

Ekspozycja jest jednym z wydarzeń uświetniających obchody 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

Patronat honorowy:

Sponsor wystawy: