kaplica

Kaplica Trójcy Świętej

Informacje, godziny otwarcia, ceny biletów

Wilno

Lublin – miasto unii Litwy i Polski

Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie, 6 lipca - 24 listopada 2019.

lato

Lato w Muzeum Lubelskim!

Wakacyjne warsztaty edukacyjne, czerwiec - sierpień 2019.

MZWDRz

Muzeum Lubelskie w Lublinie prowadzi społeczne konsultacje dotyczące kształtu tworzonego oddziału

Jan Matejko, Unia lubelska

Obraz namalowany został dla uświetnienia 300. rocznicy unii Polski i Litwy zawartej na sejmie w Lublinie w 1569 r. Scena wskazuje moment zaprzysiężenia unii w renesansowym wnętrzu zamku lubelskiego. Obraz nie jest ilustracją wydarzenia, ale artystyczną wizją artysty. Nie wszystkie przedstawione postaci uczestniczyły w wydarzeniu. Wokół króla Zygmunta Augusta, który w uniesionej ręce trzyma krucyfiks, zebrała się grupa zwolenników i przeciwników unii. Obok znajdują się prymas Polski Jakub Uchański oraz kasztelan Marcin Zborowski wypowiadający słowa przysięgi. Za Zborowskim klęczy książę Mikołaj Radziwiłł, który trzyma obnażony miecz symbolizujący wrogość wobec unii.