Tytus

Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny

Otwarcie wydarzenia: 29 wrzesnia 2017

Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939

Zamek Lubelski, 30 czerwca – 31 sierpnia 2017.

Na jubileuszowej wystawie przygotowanej przez Muzeum Lubelskie z okazji 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, zobaczymy najstarsze i najważniejsze panoramy miasta, w tym miedzioryt Abrahama Hogenberga (1618) i obraz "Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r." Philipa Dombecka oraz motywy obrazujące ikonografię miasta.

Eksponowane prace pokażą zmiany, jakie dokonywały się w krajobrazie urbanistycznym i architektonicznym Lublina na przestrzeni prawie 400 lat. Niektóre przypomną miejsca, których architektura nie zachowała się lub została zmieniona, w tym drewnianą, nieistniejącą dziś zabudowę przedmieść. Wśród eksponowanych 500 obrazów olejnych, rysunków i grafik wiele będzie autorstwa znakomitych artystów polskich, takich jak: Aleksander Orłowski, Franciszek Kostrzewski, Wojciech Gerson, Aleksander Gierymski, Leon Wyczółkowski czy Ferdynand Ruszczyc. Ekspozycja ukaże dziedzictwo kulturowe Lublina, z jego zabytkami średniowiecznymi i nowożytnymi.

Większość eksponowanych obiektów pochodzi ze zbiorów Muzeum Lubelskiego, pozostałe wypożyczono z polskich muzeów, archiwów i bibliotek.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog ilustrowany prawie 300 obiektami.

Ekspozycja jest jednym z wydarzeń uświetniających obchody 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

Patronat honorowy:

Sponsor wystawy: