Tężnia

Pastele w zbiorach Muzeum Lubelskiego

WyczółkowskiZapraszamy do oglądania wystawy

eksponowanej na Zamku Lubelskim do 23 marca 2014

Wystawa pokazuje ponad 50 prac 27 znanych pastelistów oraz 9 obrazów twórców nieznanych. Większość obiektów pochodzi ze zbiorów Gabinetu Rycin, kilka z zasobów Działu Sztuki i jedna z Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. Dużą ich część stanowią dzieła największych polskich pastelistów: Wyczółkowskiego, Axentowicza, Wyspiańskiego i Witkiewicza. Są one przykładem osiągnięć i dokonań artystycznych tych malarzy w trudnej, ale też bardzo wdzięcznej technice pastelu. Przedstawiają także jego różnorodność tematyczną, stylową i formalną.

We wszystkie soboty do czasu zakończenia zapraszamy Państwa na oprowadzenie po wystawie,

które prowadzić będzie kurator wystawy starszy kustosz Renata Bartnik.

Wstęp wolny.

Otwarcie wystawy 14.01.2014