nieszawa

badania archeologiczne stanowisko 5, pow. Opole Lubelskie

Nieszawa Kolonia

emuzea

projekt przygotowywany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów dla sektora muzealnego do programu Polska Cyfrowa

e-muzea

judaika

projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura+

Centralna Baza Judaików

Muzeum Regionalne w Lubartowie

Muzeum Regionalne w Lubartowie jest w trakcie procedury odłączenia od Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Budynek MRL

Muzeum Regionalne w Lubartowie mieści się w XIX wiecznym dworku przy ul. Kościuszki 28. Powstało z inicjatywy lubartowskich regionalistów. Statut otrzymało w 1966 roku, zaś w 1970 roku zostało udostępnione społeczeństwu. Zorganizowano wówczas dwie wystawy: stałą „Dzieje Lubartowa” i czasową „Sztuka ludowa powiatu lubartowskiego”. W latach 1984-89 przeprowadzono kapitalny remont budynku. W 1990 r. zainaugurowano ponownie działalność wystawienniczą. Od tego czasu zorganizowano wiele wystaw czasowych prezentujących własne zbiory, zbiory wypożyczone z innych muzeów, a także prace młodych lubartowskich twórców: malarzy, rzeźbiarzy, fotografików itp.
Terenem działania jest powiat lubartowski. Muzeum posiada ponad 2500 eksponatów takich dziedzin jak: etnografia, historia, numizmatyka i archeologia. Wśród nich poczesne miejsce zajmują eksponaty z kultury ludowej powiatu lubartowskiego z przewagą zbiorów sztuki ludowej jak: wyroby garncarskie, plecionkarskie, tkaniny, rzeźba, wycinanki, lubartowskie stroje ludowe z przełomu XIX i XX wieku. W posiadaniu muzeum znajdują się również wyroby lubartowskiej fajansarni /1840-1850/, zbiór żelazek, sztandary harcerskie i szkolne.