Rellikty

Relikty średniowiecznej drewnianej zabudowy wzgórza zamkowego w Lublinie – badania interdyscyplinarne i konserwacja

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: „Ochrona zabytków archeologicznych” na lata 2019-2020

Kobieta niepoznana

wersja polska

Zakład Historii Polski Średniowiecznej i Dziejów Gospodarczych
Instytutu Historii UMCS
Muzeum Lubelskie

Kobieta niepoznana – od starożytności po czasy współczesne

konferencja naukowa
22–23 września 2016 r.

wystawa
wrzesień–październik 2016 r.

gmach Wydziału Humanistycznego UMCS
pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a

Badania nad miejscem, znaczeniem i postrzeganiem kobiet w przeszłości od dłuższego czasu pozostają w kręgu zainteresowań historyków, czego wyrazem jest wzrastająca z roku na rok liczba publikacji naukowych na ten temat. Do tej pory uwaga uczonych skupiała się przede wszystkim na kobietach z uprzywilejowanych warstw i zbiorowości. Stąd też stosunkowo dużo miejsca poświęcono postaciom władczyń, przedstawicielkom możnych rodów czy bogatego mieszczaństwa, ukazywanych z reguły przez pryzmat typowych dla danej epoki oraz kręgu kulturowego ról społecznych czy profesji.

Kobiece wizerunki utrwalone na fotografiach z minionych lat to pod wieloma względami dokumenty niezwykłe. Portery wykonane w gabinetach fotograficznych są zazwyczaj pełne powagi. Uchwycone w obiektywie wystylizowane pozy są takie same, niezależnie od wieku modelek. Zmieniają się tylko, zgodnie z obowiązującą w danym okresie modą, ubiór i uczesanie. Odmienny charakter mają zdjęcia sytuacyjne. Są zapisem życia miasta i wsi oraz codziennych zajęć kobiet. Niezwykły walor mają także fotografie z albumów rodzinnych. Uwieczniają pełne emocji chwile towarzyszące różnym wydarzeniom z życia. Wszystkie rodzaje zdjęć łączy nieodmiennie postać bohaterki – kobiety niepoznanej.

Tekst: dr Anna Obara-Pawłowska (UMSC), Małgorzata Surmacz (Muzeum Lubelskie)
Tłumaczenie: Anna Miączewska (UMCS)
Projekt graficzny: Sebastian Górski, Janusz Stasiak (Muzeum Lubelskie)
Redakcja: Magdalena Janik, Ewa Kuszyk-Peciak (Muzeum Lubelskie)

1.h_574_1_ml - (2)_1.jpg 3..jpg

1._ML_H_F_370.jpg

1._h_f_48_1_ml.jpg 1..jpg 1._Album_Sekutowiczowej.JPG

Kobiety - Powstanie Styczniowe

Kobiety - Małżeństwo

Kobiety - Macierzyństwo

Kobiety - Stroje ludowe

Kobiety - Obrzędy ludowe.

Kobiety - I Wojna Światowa

1.Chom__towska.jpg

1._mc_197_m_1.jpg 1._ml_fot_kf_432_01.JPG 1.ML_H_2764_Papiewska_1.jpg 2.ML_H_4186.JPG 1.h_f_6_21_1_ml.jpg

Kobiety -  Handel