nieszawa kolonia

Nieszawa Kolonia

Monografia osady z okresu rzymskiego

Lore Bert

LORE BERT. The Vortex of Cultures – Fragile Values

Otwarcie wystawy: 3 marca 2017, godz. 18.00

Złotnictwo

Złotnictwo lubelskie

Otwarcie wystawy: 10 marca 2017, godz. 17.00

Przeżywaj

Przeżywaj historię!

Tygodnie otwarte na Zamku Lubelskim i w oddziałach Muzeum Lubelskiego

Mysłowski

Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki

Otwarcie wystawy: 17 marca 2017, godz. 18.00

Działy muzeum

• » Dział Archeologii

Dział Archeologii gromadzi zbiory, w tym w szczególności źródła niepisane, dokumentujące najdawniejsze dzieje i życie wspólnot ludzkich na obszarze między Wisłą a Bugiem, w cezurze czasowej od paleolitu do wczesnego średniowiecza. Dział prowadzi własne badania terenowe, organizowane przy współdziałaniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Lublinie.

• » Dział Etnografii

Dział Etnografii gromadzi zbiory i dokumentację, z zakresu tradycyjnej kultury i sztuki właściwej dla społeczności wsi i mniejszych miejscowości na terenach leżących między Wisłą a Bugiem. Dział prowadzi własne badania terenowe w celu pozyskania zbiorów i różnego rodzaju dokumentacji (wywiady, nagrania, fotografie, filmy, inwentaryzacja)

• » Dział Sztuki

Dział Sztuki gromadzi zbiory z zakresu sztuki polskiej i obcej (malarstwo, rzeźba, sztuka zdobnicza – złotnictwo, ceramika, szkło, ebenistyka, tkaniny) od średniowiecza do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł autorstwa polskiego i obiektów reprezentujących tradycje artystyczne miasta Lublina i regionu lubelskiego.

• » Gabinet Rycin

Gabinet Rycin gromadzi dzieła artystów dawnych i współczesnych, wykonane różnymi technikami na podłożu papierowym. Gabinet uwzględnia szczególnie dzieła autorów polskich, skupiając uwagę na gromadzeniu i kompletowaniu zbioru prac autorów lubelskich.

• » Gabinet Numizmatyczny

Gabinet Numizmatyczny gromadzi monety, banknoty, zastępcze znaki pieniężne, medale, plakiety, tłoki i odciski pieczęci oraz metalowe medaliony, głównie polskie, od początków państwowości aż po czasy współczesne. Polityka gromadzenia zbiorów uwzględnia szczególnie obiekty związane z miastem Lublin i Lubelszczyzną.

• » Dział Militariów

Dział Militariów gromadzi zbiory i dokumentację z zakresu historii wojskowości od średniowiecza po czasy współczesne, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów reprezentujących rozwój i ewolucję polskiej myśli wojskowo-technicznej na przestrzeni dziejów oraz jej roli w różnych okresach dziejów Polski.

• » Biblioteka

Biblioteka prowadzi całokształt spraw związanych z gromadzeniem, przechowywaniem, ewidencjonowaniem, opracowywaniem i udostępnianiem księgozbioru związanego z działalnością statutową Muzeum.