nieszawa kolonia

Nieszawa Kolonia

Monografia osady z okresu rzymskiego

Lore Bert

LORE BERT. The Vortex of Cultures – Fragile Values

4 marca - 2 kwietnia 2017

Złotnictwo

Złotnictwo lubelskie

11 marca - 7 maja 2017

Przeżywaj

Przeżywaj historię!

Tygodnie otwarte na Zamku Lubelskim i w oddziałach Muzeum Lubelskiego

Mysłowski

Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki

18 marca - 3 maja 2017

Złotnictwo lubelskie. Katalog wystawy

Katalog wystawy: "Złotnictwo lubelskie ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych"

Wystawa „Złotnictwo lubelskie ze zbiorów i kolekcji prywatnych” jest pierwszą w historii Muzeum Lubelskiego prezentacją tematu. Zamiarem organizatorów wystawy było zebranie wszystkich zabytków lubelskich występujących w polskich kolekcjach. Więcej o wystawie

Katalog wystawy podzielony został na dwie części. Pierwsza obejmuje zabytki powstałe od XVI do XVIII wieku, ułożone w porządku chronologicznym. W części drugiej złotnictwo XIX i XX wieku prezentowane jest również chronologicznie, ale z podziałem na autorów. W obrębie twórczości poszczególnych złotników przedmioty następują wedle rodzajów. Na końcu dodano grupę wybranych wotów srebrnych powstałych w Lublinie w XVIII i XIX wieku. Stanowią one specyficzny rodzaj wyrobów złotniczych, o których wartości decydują względy emocjonalne, a poziom artystyczny ma znaczenie drugorzędne. Całość zamyka Aneks zawierający fragment inwentarza z kościoła parafialnego w Ostrowie Lubelskim, dotyczący srebrnej sukienki – dzieła Marcina Grudzewskiego – przytoczony w wersji oryginalnej.

Redakcja: Barbara Czajkowska

Lublin 2017