Tytus

Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny

29 września - 3 grudnia 2017

Picasso - wykłady

Wykłady towarzyszące wystawie Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny:

23.11, godz. 18.00 - Wątki klasyczne w twórczości Pabla Picassa, wykład Marcina Lachowskiego

Picasso - edu

Warsztaty towarzyszące wystawie Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny

Uczniowie szkoły Staszica w walce o Niepodległość i granice Polski

Brama Krakowska, 17 października - 10 grudnia 2017.

Muzeum Historii Miasta Lublina zaprasza na kolejną z cyklu wystawę o uczniach-żołnierzach ze szkół lubelskich. W tym roku jej bohaterami są wychowankowie Gimnazjum im. Stanisława Staszica założonego i kierowanego w początkach XX wieku przez Gracjana Chmielewskiego, byłego powstańca styczniowego.

Tematem wystawy są losy młodego pokolenia, wychowanego w tradycji walk niepodległościowych, które zmierzyło się z rzeczywistością wojenną. Ze szkolnych ław uczniowie trafiali do Legionów Polskich. Ci, którzy przeżyli walki o niepodległość i granice państwa w latach 1914-1920, jako żołnierze rezerwy uczestniczyli następnie w II wojnie światowej. Autorzy wystawy przypominają sylwetki wielu zapomnianych „Staszicaków”: przedwojennego dyplomatę Kazimierza Wyszyńskiego - oficera 7. Pułku Ułanów Lubelskich, poetę i prawnika Konrada Bielskiego, zamordowanego w Katyniu Michała Hakiela, harcerza Tadeusza Korolko, który zginął w obozie w Dachau, rozstrzelanego przez gestapo komisarza policji Franciszka Sitarza, czy też Stanisława Krzymowskiego - pierwszego cichociemnego. Na wystawie zaprezentowane zostaną materiały ze zbiorów muzealnych, archiwalnych oraz z prywatnych kolekcji.

Wystawie towarzyszyć będą spotkania poświęcone wybranym postaciom związanym ze Szkołą Staszica.

Kuratorzy wystawy: Małgorzata Surmacz, Grzegorz Sztal