nieszawa kolonia

Nieszawa Kolonia

Monografia osady z okresu rzymskiego

Awangarda

Nowa forma Wielkiego Jutra

3 czerwca - 30 lipca 2017

portret miasta

Portret miasta

30 czerwca - 31 sierpnia 2017

Lato w mieście

Lato w Muzeum

czerwiec - sierpień 2017

P.Maciuk

Zabytki Lublina w fotografii Piotra Maciuka

21 lipca - 20 sierpnia 2017

Tadeusz Mysłowski nagrodzony!

Tadeusz Mysłowski został uhonorowany Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Mecenas Kultury.

W roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich wybitny artysta i kolekcjoner oraz jego żona Irena Hochman przekazali swoje zbiory Muzeum Lubelskiemu.

Kolekcja Tadeusza Mysłowskiego to blisko 250 prac gromadzonych przez ponad pół wieku. Zbiór tworzy przede wszystkim współczesna grafika polska, rysunki, plakaty, fotografie oraz obiekty lokujące się w nurcie działań interdyscyplinarnych. Dla artysty wychowanego w atmosferze kultu wartości warsztatowych krakowskiej akademii, który pośród innych dyscyplin sztuki sam również uprawia grafikę, medium graficzne jest elementarnym sposobem wyrażania myśli, pierwotnym rodzajem pisma posługującym się znakami uniwersalnymi – linią i punktem.

Obok wybitnych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, Jana Berdyszaka, Henryka Berlewiego, Stanisława Dróżdża, Stanisława Fijałkowskiego, Józefa Gielniaka, Jana Lebensteina, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Jerzego Panka, Konrada Srzednickiego, Henryka Stażewskiego, Mieczysława Wejmana, Stanisława Wójtowicza, Tadeusz Mysłowski rozbudował zbiór odwołując się do kontekstów sztuki międzynarodowej, która towarzyszyła kształtowaniu się jego transmigracyjnej działalności artystycznej. Kolekcję tworzył równolegle do własnego dyskursu o sztuce przekonany, „że nie rodzi się ona z pustki, tylko jest świadomą kontynuacją historyczną”. Paralele tych poszukiwań odzwierciedla obecność wielkich duchowych mistrzów artysty – m.in. Pieta Mondriana, Barnetta Newmana, Sol LeWitta, Agnes Martin, Josefa Albersa, Jaspera Johnsa czy Jeana Arpa. Kolekcję zamykają prace klasyków XX wieku: Josepha Beuysa, Salvadora Dalego, Marcela Duchampa, Wassilego Kandinskiego, Pabla Picassa, Andy’ego Warhola.

Zorganizowana przez Muzeum Lubelskie wystawa „Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki” (18. 03 – 04. 06. 2017) była punktem wyjścia do przybliżenia idei kolekcjonowania, relacji między kolekcjonerem a obiektem czy przyjaźni artystycznych, które na przestrzeni lat wpłynęły na kształt zbiorów. Więcej o wystawie

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 30 czerwca 2017 roku w Teatrze Stanisławowskim w Starej Oranżerii, w Łazienkach Królewskich w Warszawie.