Lubelskie życie artystyczne

w czasie „odwilży” – awers i rewers;

Zamek Lubelski, otwarcie wystawy: 16 grudnia 2017.

Tytus

Prace Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa

w kolekcji Muzeum Lubelskiego

Spacer z Kajetanem Koźmianem

Spacer po Lublinie z Kajetanem Koźmianem

Start: Dworek Wincentego Pola ul. Kalinowszczyzna 13, 22 kwietnia 2017, godz. 12.00.

„Szczególna była wtenczas postać Lublina. Z jednej strony wesołe z drugiej blade i smutne twarze. U rządzących bojaźń i przerażenie,

u rządzonych niejaka wyższość…”

Kajetan Koźmian należy do zapomnianego w kulturze polskiej pokolenia literatów. Urodzony w 1771 w podlubelskim Gałęzowie wykształcenie zdobył w Lublinie i Zamościu. Jako prawnik pierwsze zawodowe kroki stawiał jeszcze przed Trybunałem Koronnym w Lublinie, aby następnie piąć się po drabinie administracji Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Obdarzony znacznym talentem literackim pozostawał przez całe życie wierny tradycji klasycznej, odnosząc się sceptycznie do poczynań polskich romantyków z Adamem Mickiewiczem na czele. Nam, mieszkańcom Lublina, pozostawił znakomite opisy miasta i jego mieszkańców pomieszczone na kartach swoich Pamiętników. Dzięki wyjątkowemu darowi obserwacji Koźmian pisał niezwykle plastycznie, często zabawnie, dając nam dziś wyobrażenie o burzliwym życiu Lublina w końcu XVIII wieku i w początkach XIX wieku.

W Jubileuszowym roku 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi zapraszamy wszystkich chętnych do spaceru krokami Kajetana Koźmiana.

Start: Dworek Wincentego Pola ul. Kalinowszczyzna 13.

Prowadzenie: dr Macin H. Gapski