nieszawa kolonia

Nieszawa Kolonia

Monografia osady z okresu rzymskiego

Awangarda

Nowa forma Wielkiego Jutra

3 czerwca - 30 lipca 2017

portret miasta

Portret miasta

30 czerwca - 31 sierpnia 2017

Lato w mieście

Lato w Muzeum

czerwiec - sierpień 2017

P.Maciuk

Zabytki Lublina w fotografii Piotra Maciuka

21 lipca - 20 sierpnia 2017

Pogrom w przyszły wtorek

Spektakl na dziedzińcu Zamku Lubelskiego; 14, 15 i 16 lipca 2017, godz. 21.00.

Adaptacja obsypanej nagrodami powieści kryminalnej „Pogrom w przyszły wtorek” Marcina Wrońskiego w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia.

Rok 1945. Osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim przedwojenny komisarz Maciejewski (Przemysław Sadowski) podpisuje pakt z Diabłem – przebiegłym ubekiem Grabarzem (Mirosław  Zbrojewicz). Taka jest cena nie tyle przeżycia, ale przede wszystkim ocalenia żony (Matylda Damięcka) i nowo narodzonego dziecka. Maciejewski podejmuje się rozwiązania zagadki, która prowadzi do bezwzględnej Walakowej (Agnieszka Wielgosz) i jej wspólników przygotowujących w Lublinie pogrom Żydów.

Czy Maciejewskiemu uda się ocalić własną skórę, rodzinę i niewinnych ludzi?

Czy ubek dotrzyma obietnicy?

I dlaczego nieszczęście ominąć ma właśnie Lublin?

Wszystko to po raz pierwszy w historii opowiedziane zostanie na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, gdzie rozpoczyna się i kończy akcja Pogromu w przyszły wtorek Marcina Wrońskiego.

Marcin Wroński - polski pisarz powieści kryminalnych, obchodzący w 2017 roku 25-lecie pracy artystycznej. Debiutował w 1992 roku zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy”, lecz popularność zdobył cyklem kryminałów retro o lubelskim komisarzu Zygmuncie Maciejewskim, rozpoczętym w 2007 roku „Morderstwem pod cenzurą”. Powieści Wrońskiego spotkały się z uznaniem czytelników i krytyków i były nominowane do najważniejszych nagród literackich. W 2014 roku za „Pogrom w przyszły wtorek” – powieść, na inscenizację której serdecznie zapraszamy – autor otrzymał wszystkie krajowe laury w dziedzinie kryminału Nagrodę Wielkiego Kalibru i Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników oraz Nagrodę Kryminalnej Piły. W 2017 roku ukazała się dziewiąta i ostatnia powieść o śledztwach komisarza Zygi Maciejewskiego, „Czas Herkulesów”.

Wstęp wolny.

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie.