Lubelskie życie artystyczne

Zamek Lubelski, 17 grudnia 2017 - 11 marca 2018.

Tytus

Tytus Dzieduszycki-Sas (1934-1973) w kolekcji grupy Zamek Muzeum Lubelskiego w Lublinie

Tężnia

Instalacja Roberta Kuśmirowskiego na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

Michalak - wystawa

Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak - malarstwo

Zamek Lubelski, 20 stycznia - 2 kwietnia 2018.

Paulina Hortyńska. Ślady

Brama Krakowska, 3 lutego - 2 kwietnia 2018.

Otwarcie wystawy: 2 lutego, godz. 17.00.

Na wystawę Pauliny Hortyńskiej Ślady w Muzeum Historii Miasta Lublina składają się trzy cykle swobodnych abstrakcji. Powstały one jako doktorat pod kierunkiem Prof. Ryszarda Sekuły. Inspiracją były ściany budynków Lizbony, Tbilisi i Lublina, dla których artystka starała się znaleźć malarskie odpowiedniki, posługując się przede wszystkim kolorem i fakturą jako podstawowymi środkami wyrazu. Autorka chciała zapisać emocje i wrażenia, które towarzyszyły jej w trakcie podróży, odnaleźć ich ślady w pamięci, odtworzyć je na płótnie. Obrazy sugerują smutek, radość, strach, nostalgię, spokój czy uczucie pustki. Są ciągami nieokreślonych znaków i kształtów, niefiguratywnymi, autonomicznymi układami linii, plam i barw. To także otwarte na wieloznaczne odczytanie metafory trzech europejskich miast, odmiennie naznaczonych przez historię. Opowiadają o przestrzeni stworzonej przez człowieka, która mówi o nim czasem więcej niż on sam potrafiłby powiedzieć innym.

Paulina Hortyńska, Nostalgia.

Paulina Hortyńska urodziła się 25 stycznia 1977 r. w Lublinie. Wykształcenie wyższe zdobyła na Wydziale Artystycznym  Uniwersytetu  Marie – Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskała w Zakładzie Malarstwa i Rysunku  pod kierunkiem prof. Stanisława Żukowskiego w 2004 r. Studia podyplomowe podjęła w Cyprus College of Art, gdzie do 2008 roku studiowała malarstwo w pracowni prof. Stass’a  Paraskos’a. Równocześnie w przeciągu roku 2007 kształciła się w Academy of Mosaic na Cyprze, kierowanej przez artystkę Sharen Taylor, uzyskując dyplom z mozaiki artystycznej. W 2016 roku otrzymała stopień Doktora sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych, w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Promotorem pracy był prof. Ryszard Sekuła; recenzentami byli prof. Stanisław Baj i prof. Krzysztof Skarbek. Prace Pauliny były wystawiane w wielu galeriach na Cyprze i w Londynie. Pracuje w Katedrze Projektowania i Konserwacji Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Kurator wystawy: Anna Syta

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

- oprowadzenia kuratorskie: czwartki, godz. 15.00 | luty: 8.02, 15.02 i 22.02, marzec: 1.03, 15.03, 29.03.

- warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży (10 – 18 lat): czwartki, godz. 11.00 | luty:  8.02, 22.02, marzec: 8.03 i 22.03.
Na warsztaty obowiązują zapisy pod nr tel.: (81) 53 260 01 lub mailowopod adresem: bramakrakowska@muzeumlubelskie.pl