Lubelskie życie artystyczne

Zamek Lubelski, 17 grudnia 2017 - 11 marca 2018.

Tytus

Tytus Dzieduszycki-Sas (1934-1973) w kolekcji grupy Zamek Muzeum Lubelskiego w Lublinie

Tężnia

Instalacja Roberta Kuśmirowskiego na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

Michalak - wystawa

Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak - malarstwo

Zamek Lubelski, 20 stycznia - 2 kwietnia 2018.

Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny

Zamek Lubelski, 30 września – 3 grudnia 2017.

Wystawa czynna: 30 listopada - w godz. 10.00-19.00; 1 - 3 grudnia - w godz. 9.00-20.00.

Ostatnia – i jak dotąd jedyna – prezentacja prac Pabla Picassa w Lublinie miała miejsce w 1969 r. Od tego czasu pozycja Picassa jako geniusza ugruntowała się, a jego twórczość cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Obecnie coraz częściej zwraca się uwagę na różnorodność dorobku artysty, doceniając go nie tylko jako inspiratora istotnego przełomu w malarstwie, ale także jako twórcę niezwykle płodnego, wszechstronnego, podejmującego wielorakie wyzwania w zakresie formy i materiału.

Ekspozycja w Muzeum Lubelskim zaprezentuje przede wszystkim grafikę i ceramikę Picassa. Większość spośród około 300 dzieł nie była dotąd pokazywana w Polsce. Udostępnione zostaną obiekty unikatowe, użyczone przez kolekcjonerów prywatnych – srebrne talerze i złote medaliony stworzone w limitowanych, ekskluzywnych edycjach – a także prace graficzne i ceramiczne z pierwszego na świecie, powstałego jeszcze za życia Picassa, muzeum jemu poświęconego – Musée Picasso w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu – oraz okazałą kolekcję grafik i ilustracji książkowych pozostającą w zbiorach kolekcjonera niemieckiego. Zostaną pokazane również obiekty z instytucji polskich: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi i Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Ekspozycja ukaże różnorodność tematów i technik stosowanych przez Picassa, jednocześnie wydobywając niezwykłe historie relacji łączących artystę z Polską. Zamiarem kuratorów wystawy jest pokazanie nie tylko dorobku Picassa, ale także wpływu jego twórczości na kształtowanie się sztuki użytkowej w Polsce. Popularność stylu Hiszpana doprowadziła do powstania pojęcia „pikasy” dla scharakteryzowania powszechnego występowania motywów picassowskich w różnych dziedzinach życia społecznego. Obejrzymy więc między innymi słynne rzeźby kameralne projektowane przez artystów zgromadzonych wokół Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, obiekty ceramiczne z wytwórni we Włocławku czy Katowicach, a także przykłady tkanin, których nowoczesne wzornictwo było inspirowane stylem Picassa.

Wydarzenie ma zatem na celu zaprezentowanie nieznanych polskiemu widzowi prac Picassa oraz przybliżenie odbiorcom rodzimej sztuki użytkowej lat 50. i 60., powstałej pod wpływem dorobku artysty będącego w ówczesnej Polsce symbolem nowoczesności.

Oprowadzania kuratorskie po wystawie:

w każdą sobotę i niedzielę dwa razy dziennie: o godz. 10.00 i 12.00 (pierwsze oprowadzanie 7 października 2017).

Oprowadzania specjalne:
11 października (środa), godz. 11.00 - oprowadzanie dla osób niesłyszących i niedosłyszących (w języku migowym);
25 października (środa), godz. 16.00 - oprowadzanie kuratorskie połączone z projekcją filmu Tajemnica Picassa;
15 listopada (środa), godz. 16.00 - oprowadzanie kuratorskie połączone z projekcję filmu Tajemnica Picassa.

Audiodeskrypcja dla osób niewidomych i słabowidzących dostepna w kasie Muzeum Lubelskiego.

Audioprzewodnik po wystawie dostępny będzie od 18 października 2017.

Oprowadzania grup zorganizowanych:

oprowadzania odbywają się po uprzedniej rezerwacji, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00 – 15.00 (ostatnie wejście o 14.00); rezerwacja: tel. (81) 537 96 82 lub (81) 537 96 62.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

Wykłady, spotkania, projekcje