Lubelskie życie artystyczne

Zamek Lubelski, 17 grudnia 2017 - 11 marca 2018.

Tytus

Tytus Dzieduszycki-Sas (1934-1973) w kolekcji grupy Zamek Muzeum Lubelskiego w Lublinie

Tężnia

Instalacja Roberta Kuśmirowskiego na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

Michalak - wystawa

Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak - malarstwo

Zamek Lubelski, 20 stycznia - 2 kwietnia 2018.

Nowe wydawnictwa Muzeum Lubelskiego

Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku, grafice 1618-1939; Lwów w grafice *Львів у графіці *  Lviv in the Graphic Works * Львов в графике; Dawny Lublin*Давній Люблін * Old Lublin.

Wydawnictwo towarzyszące wystawie:
Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku, grafice 1618-1939
- II wydanie  obszernego katalogu – albumu (zawiera 296 stron,  blisko 500 prac i ilustrowane jest prawie 300 fotografiami w pełnym kolorze), recenzowane przez dr. Romana Zwierzchowskiego i dr. hab. Jerzego Żywickiego. Publikacja jest pierwszym, prawie wyczerpującym opracowaniem dawnych, oryginalnych  widoków Lublina. Wydawnictwo obecne zostało uaktualnione i uwzględnia zmiany zaistniałe od 2009 r. (I wydanie katalogu) w stanie zachowania zabytków lubelskich oraz zmiany właścicieli lub użytkowników obiektów architektonicznych. Publikacja uzupełniona jest o chronologiczny wykaz artystów, których prace występują w katalogu. Wydawnictwo rozpoczynają interesujące wstępy patronów honorowych wystawy: Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego i Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka. Następnie zamieszczone jest wprowadzenie dotyczące urbanistyki,  architektury i ikonografii miasta. Kolejnymi częściami są album z reprodukcjami widoków Lublina, katalog ikonografii miasta, literatura i wykaz autorów.
autor – Renata Bartnik
OPRAWA - twarda
ISBN - 978-83-61073-42-0
LICZBA STRON -  296
ROK WYDANIA II - 2017
CENA - 120 PLN

Dawny Lublin*Давній Люблін * Old Lublin
 -  wydawnictwo towarzyszące wystawie prezentowanej w Lwowskim Muzeum Historycznym w ramach VI Festiwalu Partnerstwa Polsko-Ukraińskiego, odbywającego się  w dn. 8-10.09.2017 we Lwowie, organizowanego przez Konsulat Generalny RP we Lwowie, Lwowską Obwodową Administrację Państwową, Lwowską Radę Obwodową oraz Lwowski Urząd Miejski. Katalog – album, recenzowany przez dr. hab. Jerzego Żywickiego, zawierający 152 stron,  rozpoczyna wspólne słowo wstępne dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyny Mieczkowskiej i dyrektora Lwowskiego Muzeum Historycznego Romana Czmełyka. Kolejnymi częściami publikacji są teksty Lublin 1317 – 2017 i Lublin okiem artysty, następnie zaprezentowany jest katalog 73 prac z zdjęciami, opisami technicznymi i komentarzami. Wszystkie teksty opracowane są w wersjach językowych: polskiej, ukraińskiej i angielskiej. Istotnym uzupełnieniem części ilustracyjnej katalogu są reprodukcje aktu lokacyjnego Lublina, najważniejsze panoramy i dwa plany miasta oraz opublikowane po raz pierwszy Klucze miasta Lublina z 1757 r. (drzeworyt sztorcowy).
autor – Renata Bartnik
tłumaczenie tekstów na język ukraiński – Myrosław Pobereżny
tłumaczenie tekstów na język angielski – Marcin Michniowski
sponsor publikacji - Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM
OPRAWA - miękka
ISBN -  978-82-61073-58-1
LICZBA STRON - 152
ROK WYDANIA - 2017
CENA - 00 PLN

Wydawnictwo towarzyszące wystawie:
Lwów w grafice *Львів у графіці *  Lviv in the Graphic Works * Львов в графике

- katalog – album wydany przez Muzeum Lubelskie jest nowym wydaniem publikacji z r. 2011, przygotowanej przez  Lwowskie Muzeum Historyczne. Publikacja zawiera słowa wstępne dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyny Mieczkowskiej i dyrektora Lwowskiego Muzeum Historycznego Romana Czmełyka. Następnie umieszczone jest wprowadzenie Switłany Chawałko i część katalogowa z reprodukcjami prac i opisami technicznymi w językach: ukraińskim, polskim, angielskim i rosyjskim.
autor -  Switłana Chawałko
OPRAWA-  miękka