Tytus

Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny

Otwarcie wydarzenia: 29 wrzesnia 2017

Nowe nabytki 2017: prace Antoniego Michalaka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" do zbiorów Muzeum Lubelskiego trafiły dwa obrazy Antoniego Michalaka: Św. Antoni przemawiający do ryb i Zwycięzca.

Antoni Michalak uznawany jest za czołowego reprezentanta malarstwa religijnego okresu międzywojennego i powojennego, znaczące miejsce w jego dorobku zajmowały także prace o tematyce świeckiej – portrety, pejzaże oraz sceny alegoryczne i historyczne. Szczególnie mocno związany był z Kazimierzem, gdzie zamieszkał, a także z Lublinem – gdzie prowadził wykłady dla studentów historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był współzałożycielem Bractwa Św. Łukasza zawiązanego w 1925 r. Ugrupowanie to, którego funkcjonowanie było wzorowane na modelu średniowiecznego cechu, skupiało uczniów Tadeusza Pruszkowskiego – współzałożycielami grupy byli także: Bolesław Cybis, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejewski, Eliasz Kanarek, Edward Kokoszko, Janusz Podoski, Mieczysław Szulc, Czesław Wdowiszewski, Jan Wydra, Jan Zamojski. Muzeum Lubelskie posiada w swych zbiorach obrazy trzech członków Bractwa Św. Łukasza – Jana Wydry, Bolesława Cybisa i Janusza Podoskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.