Lubelskie życie artystyczne

Zamek Lubelski, 17 grudnia 2017 - 11 marca 2018.

Tytus

Tytus Dzieduszycki-Sas (1934-1973) w kolekcji grupy Zamek Muzeum Lubelskiego w Lublinie

Tężnia

Instalacja Roberta Kuśmirowskiego na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

Michalak - wystawa

Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak - malarstwo

Zamek Lubelski, 20 stycznia - 2 kwietnia 2018.

Lublin we Lwowie

Lwowskie Muzeum Historyczne, 8 września - 22 października 2017.

W dniach 8 września - 22 października 2017 roku w siedzibie Lwowskiego Muzeum Historycznego eksponowana będzie wystawa zorganizowana w ramach obchodów 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Jej otwarcie odbędzie się w ramach Festiwalu Partnerstwa.

Wystawa składa się z dwóch części:

Dawny Lublin

Te niezwykłe „portrety” miasta pozostawili wybitni malarze polscy oraz malarze europejscy. Są to prace olejne, grafiki i rysunki. Prezentowane widoki Lublina pokazują rozległe panoramy, ulice i place z charakterystycznymi budowlami, jak Brama Krakowska, Zamek, Stary Ratusz. Część widoków, dzięki nastrojowemu ujęciu miasta, oddaje jego niepowtarzalny klimat. Wszystkie pokazują natomiast zmiany wyglądu Lublina w ciągu wieków. Wśród autorów znajdują się znani polscy artyści tacy jak Aleksander Gierymski i Leon Wyczółkowski.

Czas trwania wystawy: 8 września - 22 października 2017, wystawa czynna w godzinach 10.00 - 17.00.

Zabytki Lublina w fotografii Piotra Maciuka

Wystawa pokazuje najcenniejsze i najciekawsze zabytki architektoniczne Lublina, widziane okiem i obiektywem w różnych porach roku i dnia. Rozległe panoramy, zaułki, budowle, detale architektoniczne składają się na niezwykły wizerunek 700-letniego miasta. Prezentowane zdjęcia mają walor artystyczny oraz dokumentalny i stanowią tym samym uzupełnienie wystawy „Dawny Lublin”. Autor prezentowanych prac, Piotr Maciuk to ceniony fotografik, pracownik Muzeum Lubelskiego, członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Fotografią zajmuje się od 1972 r. Dokumentuje region Lubelski i miasto Lublin. Uczestniczył w licznych wystawach i plenerach fotograficznych, prace publikuje w albumach i wydawnictwach promujących miasto i region.

Miejsce eksponowania: Lwowskie Muzeum Historyczne, Rynek 6 (Kamienica Królewska), dziedziniec tzw. „włoski” – krużganki.
Czas trwania wystawy: 8 września - 15 października 2017, wystawa czynna w godzinach 10.00 - 17.00.

Organizatorzy: Lwowskie Muzeum Historyczne, Muzeum Lubelskie w Lublinie.

Wystawie towarzyszy katalog z reprodukcjami prac oraz tekstem w polskiej, ukraińskiej i angielskiej wersji językowej.

Sponsorem wystawy i wydawcą publikacji jest: