Kino Zamkowe

10 maja 2017, godz. 17.00

nieszawa kolonia

Nieszawa Kolonia

Monografia osady z okresu rzymskiego

Złotnictwo

Złotnictwo lubelskie

11 marca - 7 maja 2017

Przeżywaj

Przeżywaj historię!

Tygodnie otwarte na Zamku Lubelskim i w oddziałach Muzeum Lubelskiego

Mysłowski

Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki

18 marca - 21 maja 2017

Konkurs im. Bolesława Prusa

Konkurs na felieton, 23 marca - 30 czerwca 2017.

Zapraszamy do udziału w siódmej edycji Konkursu im. Bolesława Prusa na felieton!

Data rozpoczęcia konkursu nie jest przypadkowa. 23 marca 1875 roku w „Kurierze Warszawskim” ukazała się pierwsza kronika tygodniowa Bolesława Prusa, która ukazując się do roku 1887 uczyniła pisarza jednym z najpoczytniejszych publicystów Warszawy. Nawiązując do XIX-wiecznych tradycji gatunku podejmującego różnorodną tematykę i nie chcąc ograniczać wyobraźni uczestników, temat konkursowego felietonu definiujemy jako dowolny.

Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim, skierowanym do wszystkich czytelników (dorosłych i młodzieży).

„Podobno za granicą ze wszystkich rubryk dziennikarskich najdrożej płacą się felietony; zaś autorowie ich mają nie tylko byt wygodny, ale – powozy, konie, nawet własne wille”

Bolesław Prus, Małe uzupełnienie do dużej Książki Jubileuszowej, „Kurier Codzienny” w 1896 r. (10–14 maja), nr 129–133).

Jesteś ciekawy świata? Świetnie czujesz się w roli komentatora? Coś Cię zaintrygowało, poruszyło, zirytowało? Wyraź to! Weź udział w konkursie, napisz felieton i wraz ze zgłoszeniem prześlij na adres prus@muzeumlubelskie.pl. Na prace czekamy do końca czerwca!

Ogłoszenie wyników 20 sierpnia – w 170. rocznicę urodzin Bolesława Prusa!

Nagrodami w konkursie są książki z wydawanej przez Wydawnictwo Episteme edycji krytycznej Pism wszystkich Bolesława Prusa (http://prus.wydawnictwoepisteme.pl/), pióro marki Parker i publikacja nagrodzonych tekstów na łamach lubelskiego magazynu „Lajf” i na stronie Polskiego Portalu Kultury O.pl.