wysoki kontrast A A A
 • Tężnia

  Tężnia

  Tężnia

  Instalacja Roberta Kuśmirowskiego na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

 • Barbarzynskie tsunami

  Barbarzynskie tsunami

  Barbarzyńskie tsunami

  Zamek Lubelski, 24 marca - 27 maja 2018

 • Tsunami - towarzyszące

  Tsunami - towarzyszące

  Wykład prof. dr hab. Aleksandra Bursche Ulów i początki pieniądza germańskiego

  21 kwietnia 2018, godz. 14.00

 • Niepodległa

  Niepodległa

  Czas na Niepodległą. Wystawa w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości

  Otwarcie wystawy: 20 kwietnia 2018, godz. 18.00

Jerzy Zyśko. Ciche życie

Wersja do druku Poleć znajomemu

Brama Krakowska, 13 kwietnia - 20 maja 2018.

JERZY ZYŚKO, CICHE ŻYCIE

Autor wpisu: Małgorzata Surmacz

Zapraszamy na nową wystawę czasową w Muzeum Historii Miasta Lublina
13 kwietnia – 20 maja 2018 r.

Wernisaż: 12 kwietnia 2018 r. , godz. 18.00JERZY ZYŚKO - artysta plastyk, urodzony w 1963 roku w Lublinie. W latach 1981-1985 studiował w swym rodzinnym mieście na Wydziale Malarstwa w Instytucie Wychowania Artystycznego pod kierunkiem Ryszarda Lisa. Ukończył również wrocławską Akademię Sztuk Pięknych (dawną Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych). Dyplom otrzymał w Pracowni Józefa Hałasa w 1990 r. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowe go w 2005 i 2006 roku.

Projekt Adam Mizeracki i Jerzy Zyśko


Na wystawie prezentowane są obrazy powstałe w przeciągu kilku lat, od bardzo wczesnych do ukończonych niedawno. Oleje o nasyconych barwach ukazują kompozycje przedmiotów otaczających człowieka, czasem zupełnie niepozornych, a czasem niespodziewanych. Martwe natury są często nietypowe, składają się z rzeczy zaskakująco dziwnych.  "Chciałbym bardzo - twierdzi Artysta - aby przedmiot zachował swoje autonomiczne ciche życie, aby warstwa przedmiotowa tych malowideł była elementem działania plastycznego, a nie pretekstem do jakichś ekwilibrystyk kolorystycznych, czy formalnych. Malowidło ma cieszyć oko i ... to wszystko".

"Prawie wszystkie prace artysty zdradzają jego nacechowany dystansem stosunek do rzeczywistości. Ich elementy są ze sobą łączone zazwyczaj tak, że nie sposób oprzeć się ich ironicznej lub nawet sarkastycznej wymowie, wynikającej ze zderzenia sensów lub znaczeń".

(fragment tekstu Ernesta Malika z informatora do wystawy "Jerzy Zyśko. Rzeczy Proste.cdn." w Puławskiej Galerii Sztuki POK "Dom Chemika" w 2016 r.)Kurator wystawy: Magdalena Piwowarska