Tytus

Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny

29 września - 3 grudnia 2017

Picasso - wykłady

Wykłady towarzyszące wystawie Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny:

25 listopada, godz. 11.00 - Michał Smajewski, Pablo Picasso – rozważania o fotografii i przyjaźni, wykład Agnieszki Chwiałkowskiej.

Picasso - edu

Warsztaty towarzyszące wystawie Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny

29 listopada, godz. 11.00 - Każde dziecko jest artystą! Warsztaty dla mam z dziećmi w wieku 3-6 lat.

Freski w kaplicy Zamku Lubelskiego. Wydawnictwo albumowe

Anna Różycka Bryzek, "Freski bizantyńsko-ruskie fundacji Jagiełły w kaplicy Zamku Lubelskiego"

Wiosną 1955 roku po kilkunastu latach ostatniego etapu prac konserwatorskich, z chwilą usunięcia rusztowań freski pokrywające bez reszty sklepienia i ściany kaplicy narodził się jakby po raz wtóry, uwolnione spod warstwy  zanieczyszczeń i przemalowań. Uzupełnione tylko w niewielkich partiach ukazują się dziś w swoim pierwotnym, zamierzonym przez fundatora i twórców stanie. Wpisane w typowe późnogotyckie wnętrze sakralne służące rzymskokatolickiej liturgii, na ziemiach kraju od zarania swych dziejów przynależnego do kultury zachodniej łacińskiej, stanowią nieoczekiwany tu odblask teologiczno-estetycznego piękna zrodzonego w obrębie kultury bizantyńskiej, a wcielonego w konkretny kształt przez malarzy ruskich na zlecenie Władysława Jagiełły.

Anna Różycka Bryzek, Wprowadzenie

Muzeum Lubelskie w Lublinie, Lublin 2017

Wydanie albumu zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Dodaj do Facebook