wysoki kontrast A A A
 • Niepodległa

  Niepodległa

  Czas na Niepodległą

  Oprowadzania kuratorskie po wystawie w sobotę i niedzielę o godz. 10.00 i 12.00.

 • Niepodległa - towarzyszące

  Niepodległa - towarzyszące

  Czas na Niepodległą

  Mały medalier – warsztaty medalierskie, 23 i 24 czerwca, godz. 11.00.

 • Mysłowski

  Mysłowski

  Tadeusz Mysłowski. Studio / Pracownia

  Zamek Lubelski, 21 maja - 29 lipca 2018

 • Kolekcja Iwony i Ireneusza Hofmanów

  Kolekcja Iwony i Ireneusza Hofmanów

  Kolekcja Iwony i Ireneusza Hofmanów

  Zamek Lubelski, 20 czerwca - 17 lipca 2018

Festiwal Legend Lubelskich

Wersja do druku Poleć znajomemu

Lublin, 21 - 23 wrzesnia 2017.

Festiwal Legend Lubelskich 2017 rozpocznie się 21 września o zmierzchu i potrwa aż do sobotniego wieczora wprowadzając uczestników w nastrojowy, zagadkowy i nieco baśniowy świat opowieści, nieznanych historii i legend. Rynek Starego Miasta i przylegające do niego ulice oraz Błonia i Dziedziniec Zamkowy w roku Wielkiego Jubileuszu Miasta Lublin staną się miejscem inscenizacji, działań teatralnych i muzycznych odtwarzających wydarzenia i klimat minionych czasów.

Zapraszamy na wydarzenia, których partnerem jest Muzeum Lubelskie:

Pogrom w przyszły wtorek
21, 22 września, godz. 19:00-22:00, dziedziniec Zamku Lubelskiego

Adaptacja obsypanej nagrodami powieści kryminalnej Pogrom w przyszły wtorek Marcina Wrońskiego w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia.

Rok 1945. Osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim przedwojenny komisarz Zygmunt Maciejewski (Przemysław Sadowski) podpisuje pakt z diabłem – przebiegłym ubekiem Grabarzem (Mirosław Zbrojewicz). Taka jest cena nie tyle przeżycia, ale przede wszystkim ocalenia żony (Matylda Damięcka) i nowo narodzonego dziecka.Maciejewski podejmuje się rozwiązania zagadki, która prowadzi do bezwzględnej Walakowej (Agnieszka Wielgosz) i jej wspólników przygotowujących w Lublinie pogrom Żydów.

Bezpłatne wejściówki na spektakl do odebrania w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej w dniach 8, 9, 15, 16 września od godz. 9:00 (na każdy dzień przygotowana została ta sama pula wejściówek). Jedna osoba może odebrać 2 wejściówki.

Uwaga! Kinoteatr zawiera sceny przemocy oraz wulgaryzmy. Obecność dzieci na wydarzeniu nie jest wskazana - leży w odpowiedzialności opiekunów.

Główny organizator wydarzenia: Fundacja Sceny InVitro

Legendy lubelskie według Józefa Czechowicza
22 września, godz. 16.00-18.00, Muzeum Literackie im. J. Czechowicza

Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z legendami lubelskimi według Józefa Czechowicza w interpretacji Mateusza Nowaka, aktora-monodramisty, recytatora, instruktora kultury żywego słowa. Spotkanie obejmuje czytanie performatywne w autorskiej interpretacji połączone z oprawą multimedialną oraz rozmową na temat obecności Lublina w wyobraźni twórczej Józefa Czechowicza. Rozmowę poprowadzi dr Jarosław Cymerman.

Rodzinne legendowanie
23 września, godz. 11.00-15.00, Zamek Lubelski

Program warsztatów obejmuje: przygotowanie inscenizacji legendy o nazwie naszego miasta i herbie Koziego Grodu, przydział ról i nauka tekstów, wspólne przygotowanie scenografii, rekwizytów, a na koniec przebieranie w średniowieczne stroje i prezentację efektów wspólnej pracy. Inscenizację będą mogli obejrzeć wszyscy zwiedzający tego dnia muzeum i uczestnicy Festiwalu Legend.
Ilość miejsc ograniczona, wiek uczestników: od 4 lat.

Lublin miastem legend
23 września, godz. 12.00-15.00, 
Muzeum Literackie im. J. Czechowicza

Zajęcia edukacyjne dla dzieci.

Pełen program festiwalu