Lubelskie życie artystyczne

w czasie „odwilży” – awers i rewers;

Zamek Lubelski, otwarcie wystawy: 16 grudnia 2017.

Tytus

Prace Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa

w kolekcji Muzeum Lubelskiego

Dzień Wolnej Sztuki

22 kwietnia 2017, godz. 12.00.

22-go kwietnia 2017 po raz siódmy powraca ogólnopolska społeczna akcja muzealna Dzień Wolnej Sztuki!

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku. Tego dnia, przez godzinę muzea pokazują jedynie pięć wybranych przez siebie obiektów. Akcja ma wymiar edukacyjny - przy eksponatach będą stały osoby, które zmotywują gości do głębszego zastanowienia się nad dziełem i rozbudzą wśród nich dyskusje. Mają oni uświadomić uczestnikom spotkania, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania sztuki nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.

"Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać zwiedzającym, że każdy obiekt ma coś do powiedzenia. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać - czyli wpatrzeć" - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. - "W naszym codziennym życiu jesteśmy często zagonieni, nie mamy czasu na refleksję. Dzień Wolnej Sztuki ma być lekarstwem na ten pęd."

Punktualnie o godzinie 12:00, 69 muzeów i galerii w całej Polsce przez godzinę będzie pokazywać zwiedzającym 5 wybranych obiektów ze swoich kolekcji.

W tym dniu w Muzeum Lubelskim zaprezentujemy:

1. Wojciech Gerson Jadwiga i Dymitr z Goraja (Galeria Malarstwa Polskiego XVII-XIXw.)
2. Bazyli Albiczuk Wiosna w lesie (Sztuka Ludowa Regionu Lubelskiego )
3. Jan Philip van Thielen Dziewczynka w girlandzie kwiatów (Galeria Malarstwa Obcego)
4. Monstrancja z klasztoru lubelskich Dominikanów - staropolska biżuteria o nietypowym przeznaczeniu ( Wystawa czasowa "Złotnictwo Lubelskie").
5.
Andy Warhol Campbell's Tomato Soup (wystawa czasowa "Tadeusz Mysłowski. Kolekcja Grafiki").

Oddziały muzeum:

Muzeum Historii Miasta Lublina (Brama Krakowska):
Jacek Wierzchoś „Semi Naturalny Dwa”.

Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza:
Jan Wydra „Wskrzeszenie Łazarza”.

Dworek Wincentego Pola:
Globus z manufaktury Jana Felkla i syna z Pragi.

Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie:
„Portret Damy" Miniatura z pracowni Stefana Żeromskiego”.

Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie:
Adres gratulacyjny dla Prusa z 1897 r.