Mysłowski

Tadeusz Mysłowski. Studio / Pracownia

Zamek Lubelski, 21 maja - 29 lipca 2018, oprowadzania po wystawie w środy i czwartki o godz. 14.00.

Kolekcja Iwony i Ireneusza Hofmanów

Zamek Lubelski, 20 czerwca - 15 sierpnia 2018

lato

Lato na Zamku!

Zamek Lubelski, lipiec - sierpień 2018

Festiwal Fresków

Dziedziniec Zamku Lubelskiego, lipiec - sierpień 2018

Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak – malarstwo

Zamek Lubelski, 20 stycznia - 2 kwietnia 2018.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach towarzyszących wystawie.

Wystawa jest poświęcona twórczości Antoniego Michalaka (1899–1975). Początki  kariery malarza sięgają wczesnych lat 20. ubiegłego wieku. Okres ten w sztuce polskiej cechował się niezwykłą dynamiką, był to czas ścierania się różnych tendencji awangardowych, ale także poszukiwania korzeni i zasad rodzimej twórczości narodowej, kreowania modelu tożsamości stylistycznej sztuki polskiej po odzyskaniu niepodległości. Michalak nie uczestniczył w eksperymencie nowoczesności, oparł swoją twórczość na tradycji wielkich mistrzów renesansu i baroku, podkreślając rolę technicznego mistrzostwa i doskonałości warsztatowej. Taka postawa została ugruntowana w środowisku warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, a ściślej w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego, twórcy tzw. realizmu magicznego. Wyrazem fascynacji dawną tradycją było też Bractwo św. Łukasza, założone przez Michalaka wraz z kolegami od „Prusza”, na wzór renesansowych warsztatów cechowych. Łukaszowcy na miejsce plenerów obrali Kazimierz nad Wisłą, ugruntowując rolę miasteczka, jako siedziby kolonii artystycznej. Sam Michalak zamieszkał w Kazimierzu na stałe. Artysta bardzo wcześnie wypracował własny, charakterystyczny styl, tylko nieznacznie modyfikowany w latach późniejszych.

Antoni Michalak uznawany jest przez badaczy za czołowego przedstawiciela XX-wiecznego malarstwa religijnego w Polsce. Oprócz licznych dzieł religijnych, rozbudowanych kompozycji alegorycznych i historycznych, odznaczających się nierzadko skomplikowaną kompozycją i zróżnicowaną symboliką, bardzo ważną część jego spuścizny stanowią portrety, w których można odnaleźć wpływy i inspiracje nawiązujące do tradycji wielkiej przeszłości artystycznej, lecz zarazem korzystające z  rozwiązań obecnych w sztuce nowoczesnej.

Wystawa jest pierwszym pokazem dorobku Antoniego Michalaka w Muzeum Lubelskim. Prezentuje blisko 150 prac malarskich, a także liczne rysunki, projekty do polichromii i witraży. Obiekty zebrane na ekspozycji pochodzą z wielu instytucji muzealnych, kościelnych i kolekcji prywatnych. Obszerny katalog towarzyszący wystawie zawiera opracowania twórczości artysty, spis jego prac oraz liczne reprodukcje dzieł.

Kurator: Bożena Kasperowicz

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

31 stycznia (środa), godz. 12.00 – Św. Antonii na ulicach Lublinia - warsztaty edukacyjne połączone z oprowadzaniem po wystawie dla młodzieży w wieku 13 – 18 lat. Zapisy pod nr tel. (81) 537 96 82 lub (81) 537 96 62.

31 stycznia (środa), godz. 14.00 - Antoni Michalak i jego technika malarska - oprowadzanie konserwatorskie po wystawie.

1 lutego (czwartek), godz. 11.00 - Antoni Michalak i jego technika malarska - oprowadzanie konserwatorskie po wystawie.

1 lutego (czwartek), godz. 16.00 - oprowadzanie po wystawie.

2 lutego (piątek), godz. 16.00 - oprowadzanie po wystawie.

3 lutego (sobota), godz. 12.00 - oprowadzanie po wystawie.

2 lutego (środa), godz. 12.00 – Św. Antonii na ulicach Lublinia - warsztaty edukacyjne połączone z oprowadzaniem po wystawie dla młodzieży w wieku 13 – 18 lat. Zapisy pod nr tel. (81) 537 96 82 lub (81) 537 96 62.

9 lutego (piątek), godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

16 lutego (piątek), godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

18 lutego (niedziela), godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

23 lutego (piątek), godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

25 lutego (niedziela), godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

4 marca (niedziela), godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

9 marca (piątek), godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.
Uwaga! Z przykrością informujemy, że w dniu 9 marca 2018 oprowadzanie kuratorskie nie odbędzie się.

11 marca (niedziela), godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

16 marca (piątek), godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

18 marca (niedziela), godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.

21 marca (środa), godz. 11.00 – Św. Antonii na ulicach Lublinia - warsztaty edukacyjne połączone z oprowadzaniem po wystawie dla młodzieży w wieku 13 – 18 lat. Zapisy pod nr tel. (81) 537 96 82 lub (81) 537 96 62.

23 marca (piątek), godz. 11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie.