Tytus

Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny

29 września - 3 grudnia 2017

Picasso - wykłady

Wykłady towarzyszące wystawie Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny:

19.10, godz. 18.00 - Pablo Picasso i prymitywizm początku XX wieku - wykład Marcina Lachowskiego.

Picasso - edu

Warsztaty towarzyszące wystawie Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny:

21.10, godz. 11.00 - pokaz technik graficznych.

Czetwertyńscy. Więźniowie Zamku Lubelskiego

Zamek Lubelski, lipiec - wrzesień 2017.

Wystawa przypomnina i upamiętnia bohaterskie życiorysy członków rodziny Czetwertyńskich. Walka o niepodległość Polski jest głęboko zakorzeniona w rodzinie Czetwertyńskich – bezpośredni przodek bohaterów wystawy – Włodzimierz, brał czynny udział w powstaniu styczniowym za co został zesłany na Syberię. Jego ojciec Kalikst z kolei był powstańcem listopadowym. Wystawa przedstawia m.in. sylwetki braci – Ludwika i Seweryna, syna Ludwika – Stanisława, oraz dzieci Seweryna – Stefana Andrzeja, Jerzego Włodzimierza, Marii Józefy, oraz wnuczki „Maryjki”. Wszyscy związani byli czynnie z ruchem oporu i organizacjami niepodległościowymi, za co zostali aresztowani przez gestapo, przesłuchiwani „Pod Zegarem” i osadzeni w więzieniu na Zamku Lubelskim. Z lubelskiego więzienia trafili do niemieckich obozów koncentracyjnych KL Auschwitz, KL Buchenwald i KL Ravensbrück.