Mysłowski

Pokaz pracy Piotra Korola

Zamek Lubelski, wrzesień - październik 2018

Czas na Niepodległą

Zamek Lubelski, 21 kwietnia - 8 lipca 2018.

Oprowadzania kuratorskie po wystawie w każdą sobotę i niedzielę o godz. 10.00 i 12.00.

Brawurowe bitwy, wizerunki wybitnych dowódców, wstrząsające oblicza wojny i jej tragiczne następstwa, ponad 200 dzieł sztuki, obrazów, rysunków i grafik, ale także przedmiotów rzemiosła artystycznego, medali, militariów i dokumentów z największych muzeów w Polsce prezentuje najnowsza wystawa na Zamku Lubelskim.

Odzyskanie wolności w 1918 roku postrzegano w kategoriach cudu. Wystawa Czas na Niepodległą to fascynująca opowieść o trwającej ponad 100 lat historii polskich zmagań niepodległościowych opowiedziana za pomocą obrazów. Począwszy od I rozbioru Polski poprzez epopeję Napoleońską, okres powstań: Kościuszkowego, listopadowego, styczniowego po poprzedzającą wolnościową euforię I Wojnę Światową, historia Polski jeszcze nigdy nie była ukazana w tak przystępny sposób. Na ekspozycji znalazły się prace znanych i wybitnych malarzy: Aleksandra Orłowskiego, Juliusza Kossaka, Januarego Suchodolskiego, Piotra Michałowskiego, Artura Grottgera, Jana Matejki, Adama Chmielowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Jacka i Rafała Malczewskich, Vlastimila Hofmana, Jana Styki, Leopolda Gottlieba, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Witkacego i wielu innych.

To niewyczerpalne bogactwo wyobraźni artystycznej, siłą swojego przesłania tworzy historię duchowej niezależności i politycznej niepodległości. Przedstawienia Grottgera, Matejki, Malczewskiego jako obrazy-symbole do dziś funkcjonują w zbiorowej świadomości, dzieła znakomitych malarzy XIX i początku XX wieku: Juliusza Kossaka, Piotra Michałowskiego, Maksymiliana Gierymskiego łączą w sobie nieprzeczuwalną głębię z energią ekspresji artystycznej. Wystawę wzbogacają niezwykle rzadko pokazywane prace artystów – legionistów, m.in. Leopolda Gottlieba, Leona Wyczółkowskiego i wspierających ideę legionową - Kazimierza Sichulskiego czy Jana Rembowskiego.

Zgromadzone na wystawie prace pochodzą m.in. z Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Warszawy, Muzeum Okręgowego w Toruniu,Muzeum Okręgowego w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz ze zbiorów własnych Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Przeczytaj o pracach zgromadzonych na wystawie:

Nareszcie dokonać czegoś i zginąć razem z walczącymi. Stanisław Ignacy Witkiewicz

Malujcie tak, aby Polska zmartwychwstała. Jacek Malczewski - Polonia

Malarze- powstańcy. Maksymilian Gierymski i Adam Chmielowski