wysoki kontrast A A A
 • Tytus

  Tytus

  Tytus Dzieduszycki-Sas (1934-1973) w kolekcji grupy Zamek Muzeum Lubelskiego w Lublinie

 • Tężnia

  Tężnia

  Tężnia

  Instalacja Roberta Kuśmirowskiego na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

 • Michalak - wystawa

  Michalak - wystawa

  Dla nieba i ziemi. Antoni Michalak - malarstwo

  Zamek Lubelski, 20 stycznia - 2 kwietnia 2018.

 • Barbarzynskie tsunami

  Barbarzynskie tsunami

  Barbarzyńskie tsunami

  Otwarcie wystawy: 23 marca, godz. 14.00.

Barbarzyńskie tsunami. Warsztaty edukacyjne

Wersja do druku Poleć znajomemu

Zamek Lubelski, 23 marca - 27 maja 2018.

Warsztaty towarzyszą wystawie Barbarzyńskie tsunami. Okres wędrówek ludów w dorzeczu Odry i Wisły.

Wystawa przybliża wydarzenia rozgrywające się na obecnych ziemiach Polski między schyłkiem IV wieku a początkiem VI stulecia, kiedy miały miejsce intensywne ruchy migracyjne plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Rzymskiego, przyczyniając się do jego upadku.

Niektóre z tych ludów, odnotowywane w antycznych źródłach pisanych, np. Goci czy Wandalowie, wywodziły się z dorzecza Odry i Wisły, gdzie zamieszkiwały w pierwszych wiekach naszej ery. Na wystawie pokazujemy związane z nimi monety, elementy strojów i ozdoby wykonane ze srebra i złota, a także żelazne uzbrojenie – czyli ponad 500 zabytków, wśród których znajdują się zarówno najcenniejsze i najsłynniejsze obiekty wymieniane w podręcznikach, jak i znaleziska z ostatnich lat, niekiedy po raz pierwszy prezentowane w muzeum.

Wystawa łączy tradycję z nowoczesnością – główną rolę odgrywają muzealia pokazane z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Po raz pierwszy na potrzeby wystawy czasowej zostały użyte witryny transparentne, równocześnie pełniące funkcję monitorów dotykowych.

Cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży:

Zajęcia warsztatowe towarzyszące wystawie mają na celu przybliżenie historii i kultury Cesarstwa Rzymskiego, ich wpływu na życie ludności zamieszkującej tereny poza jego granicami, w tym obszar ziem polskich. Poprzez zabawę pokażemy, jak żyli nasi przodkowie pod koniec epoki antyku, czym różnili się od ówczesnych mieszkańców Rzymu, a co od nich przejęli.

W ramach warsztatów wspólnie zwiedzimy wystawę „Barbarzyńskie tsunami” oraz stałą wystawę archeologiczną, a wytwory swojej twórczości będziecie mogli zabrać ze sobą lub pozostawić do udziału w konkursie na najlepszą pracę związaną z tematyką wystawy i warsztatów, który zostanie rozstrzygnięty pod koniec prezentacji ekspozycji.

Program zajęć dla uczestników indywidualnych:

7 kwietnia (sobota), godz. 11.00 - W cieniu rzymskiej willi – budujemy rzymską mozaikę. Zajęcia plastyczne dla dzieci, grupa wiekowa 3–13 lat.

21 kwietnia (sobota), godz. 11.00 - Starożytna biżuteria – wykonujemy zapinkę (broszkę) na wzór ozdób z okresu wędrówek ludów. Zajęcia dla dzieci i młodzieży, grupa wiekowa 7–16 lat.

28 kwietnia (sobota), godz. 11.00 - Wojownik rzymski czy barbarzyński? – robimy tarczę wojownika, aby poczuć się jak rzymski legionista lub gladiator. Zajęcia plastyczne dla dzieci, grupa wiekowa 3–13 lat.

Opłaty: 10 złotych bilet warsztatowy od osoby; czas trwania: 1,5 godz. Zapisy przyjmujemy pod numerami telefonu: (81) 537-96-38, (81) 537-96-82, (81) 537-96-15 lub drogą mailową na adres: rezerwacja@muzeumlubelskie.pl

Warsztaty dla grup zorganizowanych:

Zapraszamy we wtorki (27 marca, 10 kwietnia, 17 kwietnia, 24 kwietnia, 8 maja, 15 maja, 22 maja) i czwartki (5 kwietnia, 12 kwietnia, 19 kwietnia, 10 maja, 17 maja, 24 maja) o godz. 10.00 na warsztaty w wybranym przez grupę temacie:

Piszemy jak starożytni Rzymianie – robimy tabliczkę glinianą z łacińskim przysłowiem. Zajęcia dla dzieci i młodzieży, grupa wiekowa 7–16 lat.

W cieniu rzymskiej willi – budujemy rzymską mozaikę. Zajęcia plastyczne dla dzieci, grupa wiekowa 3–13 lat.

Starożytna biżuteria – wykonujemy zapinkę (broszkę) na wzór ozdób z okresu wędrówek ludów. Zajęcia dla dzieci i młodzieży, grupa wiekowa 7–16 lat.

Wojownik rzymski czy barbarzyński? – robimy tarczę wojownika, aby poczuć się jak rzymski legionista lub gladiator. Zajęcia plastyczne dla dzieci, grupa wiekowa 3–13 lat.

Opłaty: jednorazowa opłata za zajęcia wynosi 55 zł od grupy oraz 10 złotych bilet warsztatowy od osoby; czas trwania: 1,5 godz.
Zapisy przyjmujemy pod numerami telefonu: (81) 537-96-38, (81) 537-96-82, (81) 537-96-15 lub drogą mailową na adres: rezerwacja@muzeumlubelskie.pl

Partnerem wystawy jest: