Tytus

Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny

29 września - 3 grudnia 2017

Picasso - wykłady

Wykłady towarzyszące wystawie Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny:

23.11, godz. 18.00 - Wątki klasyczne w twórczości Pabla Picassa, wykład Marcina Lachowskiego

Picasso - edu

Warsztaty towarzyszące wystawie Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny

Barbarzyńskie tsunami

Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły.

Wystawa w Muzeum Lubelskim w Lublinie, marzec – maj 2018.

Już w marcu 2018 roku na Zamku w Lublinie będzie można zobaczyć najcenniejsze zabytki archeologiczne pochodzące z 13 muzeów i instytucji naukowych Polski.

Kanwą wystawy Barbarzyńskie tsunami są wydarzenia z dziejów Europy wstrząsające cywilizacją późnego antyku między schyłkiem IV wieku a początkiem VI stulecia, w okresie nazywanym wielką wędrówką ludów. Były to czasy intensywnych ruchów migracyjnych plemion barbarzyńskich, które przełamały granice Imperium Romanum, wtargnęły na jego obszar, rozciągający się na znacznych połaciach Europy i Afryki Północnej, zadając ostateczny cios istnieniu Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego.

Wybór pochodzących z tego okresu najistotniejszych zabytków z dorzecza Odry i Wisły, wzbogacony o kilka znalezisk z obszarów nadczarnomorskich i z terenu Francji, zaprezentowany zostanie na wspólnej wystawie, przygotowanej ze zbiorów kilkunastu polskich muzeów. Wykonane z cennych kruszców przedmioty ze skarbów i grobów elity pozwalają zilustrować obecność na ziemiach polskich różnych społeczności oraz ich udział w wymianie kulturowej i transformacjach w dobie wielkiej wędrówki ludów.

Ekspozycja została przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski we współpracy z Muzeum Lubelskim i dziesięcioma innymi muzeami. Będzie prezentowana w dwunastu miastach w Polsce od końca października 2017 roku do marca 2020 roku.

To wyjątkowa wystawa również ze względu na sposób pokazania najcenniejszych eksponatów. Wykorzystane zostaną gabloty z transparentnym LCD, dzięki którym tradycyjna ekspozycja, gdzie główną rolę odgrywają muzealia, zostanie połączona z nowoczesnymi technologiami, umożliwiającymi w sposób dynamiczny, a jednocześnie dyskretny poszerzyć zasób informacji o epoce i zabytkach.

Pierwsza odsłona wystawy Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły już 30 października 2017 roku w Muzeum Narodowym w Szczecinie (ul. Staromłyńska 27).