wysoki kontrast A A A
 • nieszawa kolonia

  nieszawa kolonia

  Nieszawa Kolonia

  Monografia osady z okresu rzymskiego

 • Lore Bert

  Lore Bert

  LORE BERT. The Vortex of Cultures – Fragile Values

  Otwarcie wystawy: 3 marca 2017, godz. 18.00

 • Złotnictwo

  Złotnictwo

  Złotnictwo lubelskie

  Otwarcie wystawy: 10 marca 2017, godz. 17.00

 • Przeżywaj

  Przeżywaj

  Przeżywaj historię!

  Tygodnie otwarte na Zamku Lubelskim i w oddziałach Muzeum Lubelskiego

 • Mysłowski

  Mysłowski

  Tadeusz Mysłowski. Kolekcja grafiki

  Otwarcie wystawy: 17 marca 2017, godz. 18.00

Architektura i widoki Lublina na plakatach

Wersja do druku Poleć znajomemu

Wystawa inaugurująca obchody 700-lecia miasta Lublina,

Brama Krakowska, 20 stycznia - 26 lutego 2017

Obraz miasta na plakatach jest ukazany poprzez znane budowle: Bramę Krakowska, zabudowę Wzgórza Zamkowego i kościoły Śródmieścia, które były głównym tematem XIX-wiecznych pocztówek lubelskich oraz plakatów turystycznych dwudziestolecia międzywojennego. Są to budowle najstarsze i zarazem najpiękniejsze, świadkowie historii 700-letniego miasta i wydarzeń z jego historii.

Lublin to nie tylko architektura, ale przede wszystkim układ ulic i budynków tworzących obraz  miasta, który funkcjonuje w naszej wyobraźni. Znane budynki urosły do rangi symbolu i stały się punktem odniesienia w przestrzeni miasta, a także miejscem spotkań lublinian.

Zainteresowanie charakterystycznymi dla miasta widokami wiąże się z rozwojem turystyki i mody na podróżowanie w XIX w., co ułatwiło otworzenie linii kolejowej w Lublinie w 1877 r. W dobrym tonie było wysłanie znajomym kartki z miejsca pobytu. Wśród pocztówek z tego czasu przeważają widoki miasta, ciągi komunikacyjne zwieńczone gmachami zabytkowymi, place miejskie. Te same motywy były powtarzane na plakatach. Nie ukazują one pełnego obrazu Lublina, lecz jego najciekawsze i najbardziej zadbane fragmenty, przez co obraz miasta jest nieco wyidealizowany i upiększony.

W 1935 r. Zarząd Miejski w Lublinie ogłosił konkurs na afisz propagandowo-turystyczny promujący Lublin. Zasady zostały jednoznacznie określone w regulaminie. Plakat miał zawierać „jeden lub kilka zabytków architektonicznych m. Lublina, jak: Brama Krakowska, Zamek, Katedra, Wnętrze Kościoła Św. Trójcy na Zamku, Kościół powizytkowski, sylwetka m. Lublina, lub inne”. Na konkurs wpłynęło 31 prac, na których przeważała sylwetka Bramy Krakowskiej. Pozostałe plakaty pokazywały widoki Lublina ogólnie oraz zabytkowe kościoły Śródmieścia. Plakaty z tego konkursu, autorstwa Witolda Chomicza i Juliusza Kurzątkowskiego, można oglądać na obecnej wystawie.

Wiele plakatów powstało z okazji Dni Lublina. Po raz pierwszy zorganizowano je w czerwcu 1939 roku. Z tej okazji powstał plakat „Dni Lublina, Zamościa i Lubelszczyzny”. Po wojnie kontynuowano świętowanie rocznicy lokacji, a okrągłe daty obchodzono bardzo uroczyście.

Chociaż miastu przybyło w ostatnich latach wiele okazałych budowli, jak gmach filharmonii, port lotniczy czy budynki uniwersyteckie, to jednak zabytki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem artystów. Można to zobaczyć na plakatach promujących współczesne wydarzenia artystyczne organizowane w mieście, jak Lublin Dance Festival czy Planeta Lublin. Dawna architektura w nowym ujęciu przeważa wśród prac prezentowanych na Międzynarodowym Biennale Plakatu Studenckiego w Lublinie w 2015 roku w kategorii 700. rocznica lokacji miasta. Prace konkursowe pokazują, że architektura i widoki Lublina to temat wciąż niewyczerpany i atrakcyjny.

Witold Chomicz, projekt plakatu "Lublin", 1935 r., fragment

Na wystawie wykorzystano plakaty ze zbiorów:

Muzeum Lubelskiego w Lublinie,
Biblioteki Głównej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - Zbiorów Specjalnych,
Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
Otwartej Pracowni w Lublinie,
Wojewódzkiej Biblioteki im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie - Zbiorów Specjalnych,
Centrum Kultury w Lublinie,
Warsztatów Kultury,
LUBLOV - Concept Store (Agencja Reklamowa)
oraz
osób prywatnych.

Kurator wystawy: Anna Syta

Patronat honorowy:

Wystawa inaugurująca obchody 700-lecia miasta Lublina:

Partner Muzeum Lubelskiego