Mysłowski

Tadeusz Mysłowski. Studio / Pracownia

Zamek Lubelski, 21 maja - 29 lipca 2018, oprowadzania po wystawie w środy i czwartki o godz. 14.00.

Kolekcja Iwony i Ireneusza Hofmanów

Zamek Lubelski, 20 czerwca - 17 lipca 2018

lato

Lato na Zamku!

Zamek Lubelski, lipiec - sierpień 2018

Festiwal Fresków

Dziedziniec Zamku Lubelskiego, lipiec - sierpień 2018

Antoni Michalak - nowe obrazy w zbiorach Muzeum Lubelskiego

Pokaz obrazów na Zamku Lubelskim, grudzień 2017 - styczeń 2018.

Święty Antoni przemawiający do ryb i Zwycięzca to dwa obrazy Antoniego Michalaka, zakupione w 2017 r. do zbiorów Muzeum Lubelskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stanowią cenne uzupełnienie kolekcji muzealnej o obrazy wybitnego artysty, związanego ze środowiskiem lokalnym: Kazimierzem nad Wisłą, gdzie mieszkał oraz z Lublinem, gdzie prowadził zajęcia dla studentów historii sztuki na KUL. Święty Antoni przemawiający do ryb to jeden z najlepszych obrazów Michalaka, nagrodzony srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Religijnej w Padwie w 1931 r. przyniósł artyście duże uznanie. Prezentowany był przed wojną na wystawach w kraju i za granicą. Dzieło ukazuje jeden z cudów św. Antoniego, który wydarzył się w Rimini ok. 1227 r. To jedna z najlepszych prac Michalaka, odznaczająca się oryginalna kompozycją oraz zestawem środków malarskich, charakterystycznych dla obrazów religijnych artysty: kontrastowym światłocieniem, precyzyjnym rysunkiem oraz umieszczeniem sceny na tle kazimierskiego krajobrazu. Obraz Zwycięzca powstał na Olimpijski Konkurs Literatury i Sztuki zorganizowany z okazji Letniej Olimpiady w Londynie w 1948 r. Ujęta w obramowanie architektoniczne scena przedstawia biegnącego do mety mężczyznę oraz uskrzydloną boginię zwycięstwa Nike. Tematyka obrazu odnosi się do wydarzeń współczesnych artyście, co czyni płótno unikatowym i zupełnie wyjątkowym w jego twórczości. Jaśniejsza i bogatsza paleta barw wskazuje na echa impresjonizmu i nawiązuje do kameralnych portretów mistrza.

Wydarzenia towarzyszące pokazowi:

oprowadzania kuratorskie:

21 grudnia 2017 r., godz. 16.00.

28 grudnia 2017 r. godz. 11.00.

warsztaty edukacyjne:

Jak Antoni namalował Antoniego - 5 stycznia 2018 r., godz. 11.00 -  zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Św. Antoni i Zwycięzca na ulicach Lublina - 12 stycznia 2018 r. godz. 11.00 – zajęcia edukacyjne dla młodzieży w wieku 13 – 18 lat.

Zapisy pod nr tel. (81) 537 96 82 lub (81) 537 96 62.

Zakup obrazów dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Infrastruktura Kultury.