Tytus

Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny

29 września - 3 grudnia 2017

Picasso - wykłady

Wykłady towarzyszące wystawie Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny:

23.11, godz. 18.00 - Wątki klasyczne w twórczości Pabla Picassa, wykład Marcina Lachowskiego

Picasso - edu

Warsztaty towarzyszące wystawie Pablo Picasso - wizerunek wielokrotny

73. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku Lubelskim

Zamek Lubelski, 22 lipca 2017

19 lipca niemieckie władze Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa przystąpiły do likwidacji więzienia na Zamku wywożąc i rozstrzeliwując ok. 800 więźniów w obozie na Majdanku. W dniu 22 lipca 1944 roku Niemcy przeprowadzili ostatnią i największą egzekucję na więźniach Zamku. W ciągu dwóch godzin zamordowano ponad 300 osób. Masakra więźniów została wstrzymana z chwilą otrzymania przez władze więzienne polecenia o natychmiastowym opuszczeniu Lublina. Gestapowcy wraz z naczelnikiem więzienia, niemiecką załogą oraz grupą około 200 więźniów Niemców opuścili Zamek. Po ucieczce Niemców strażnicy polscy otworzyli cele i więzienie opuściło około 1000 osadzonych. Mieszkańcy weszli na Zamek poszukując swoich bliskich i udzielając pomocy rannym.

Program obchodów 73. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku Lubelskim:

10.00 - złożenie kwiatów w mauzoleum w baszcie,
11.00 - otwarcie wystawy "Czetwertyńscy. Więźniowie Zamku Lubelskiego".

Wystawa przypomnina i upamiętnia bohaterskie życiorysy członków rodziny Czetwertyńskich. Walka o niepodległość Polski jest głęboko zakorzeniona w rodzinie Czetwertyńskich – bezpośredni przodek bohaterów wystawy – Włodzimierz, brał czynny udział w powstaniu styczniowym za co został zesłany na Syberię. Jego ojciec Kalikst z kolei był powstańcem listopadowym. Wystawa przedstawia m.in. sylwetki braci – Ludwika i Seweryna, syna Ludwika – Stanisława, oraz dzieci Seweryna – Stefana Andrzeja, Jerzego Włodzimierza, Marii Józefy, oraz wnuczki „Maryjki”. Wszyscy związani byli czynnie z ruchem oporu i organizacjami niepodległościowymi, za co zostali aresztowani przez gestapo, przesłuchiwani „Pod Zegarem” i osadzeni w więzieniu na Zamku Lubelskim. Z lubelskiego więzienia trafili do niemieckich obozów koncentracyjnych KL Auschwitz, KL Buchenwald i KL Ravensbrück.